ده روند برتر فعلی فناوری آموزشی در سال 1400

ده روند برتر فعلی فناوری آموزشی در سال 1400

اگر شما یک مربی و یا مدرس مبتکر هستید ، پیروی از روندهای آموزشی احتمالاً چیز جدیدی نیست بلکه یک الزام و اساس آموزشی است. با این حال با این لیست ( ده روند برتر فعلی فناوری آموزشی در سال 1400 ) ، این شما هستید که می توانید مناسب ترین ” مد روز ” را برای آموزش خود انتخاب کنید.

در اینجا ما 10 مورد از آخرین گرایش های فناوری آموزشی را انتخاب می کنیم که باید هنگام فعالیت در این صنعت بدانید.

یادگیری الکترونیکی یا همان آموزش آنلاین

یادگیری از راه دور به دلیل گسترش سریع COVID-19 و تعطیلی مدارس ، یک شبه به بالاترین روند فناوری آموزشی در سال جاری تبدیل شد. این امر منجر به افزایش تقاضا برای سیستم ها و پلتفرم های آموزشی آنلاین شد. آموزش الکترونیکی همان آموزش آنلاین است.

این می تواند فعالیت های آنلاین مبتنی بر اسلاید باشد و یا همچنین می تواند یک دوره آنلاین باشد که به یک تجارت کمک می کند کارکنان را در مهارت های لازم آموزش دهد. با eLearning ، محتوای آموزشی از طریق رایانه ، لپ تاپ ، تبلت یا تلفن های هوشمند به دانش آموزان درس داده می شود.

 نه تنها در وقت صرفه جویی می کنید بلکه درهای زیادی را برای یادگیری تعاملی باز می کنید. به جای اینکه در یک تجربه منفعل قرار بگیرند ، فراگیران می توانند آنچه را که برای یادگیری نیاز دارند سریع و آسان انتخاب کنند ، در هر کجا که باشند.

آنها همچنین از طریق تعامل مستقیم با اطلاعات روی صفحه از طریق کشیدن محتوا از یک مکان به مکان دیگر یاد می گیرند که علاوه بر این ، سناریوهای مختلف فراگیران را ترغیب می کند تا در مورد آنچه در ادامه می آموزند ، انتخاب دقیق تری داشته باشند.

شیوه و روش آموزش الکترونیکی

در آموزش الکترونیکی ، فراگیران فقط از طریق خواندن یا مشاهده محتوا در دانش فرو می روند ، این شیوه آموزش را تغییر می دهد. همچنین ، بسیاری از دوره های آموزش الکترونیکی شامل انیمیشن ، پادکست و فیلم است که یک تجربه یادگیری چند حالته و عملی را ایجاد می کند.

آخرین نکته این است که ، گرچه یادگیری الکترونیکی مدتهاست وجود دارد ، اما همچنان سبز است و به طور مداوم در حال توسعه است. مربیان از مزایای فناوری برای تأثیرگذاری بیشتر در یادگیری استفاده می کنند. به همین دلیل امروزه دوره های آموزش آنلاین و ترکیبی بیشتری تولید می شود.

تنوع ویژگی برجسته پلتفرم آموزش آنلاین است. شما می توانید از طریق جریانی مستقیم یا جلسات گروهی با استفاده از پلتفرم های مانند کارینومیت یا کارینوتیم و یا حتی ادوب کانکت به دانش آموزان خود در زمان واقعی ( همزمان ) آموزش دهید.

می توانید از روش های ضبط شده ( ناهمگام ) با طیف گسترده ای از رسانه ها و توابع دیجیتالی برای غنی سازی درس استفاده کنید. یک پلت فرم خوب یادگیری آنلاین همچنین می تواند با یک سیستم مدیریت یادگیری ( LMS ) ترکیب شود ، بنابراین شما می توانید نتایج یادگیری دانش آموزان خود را پیگیری کنید.

یادگیری با کمک ویدیو

در سال های اخیر ، یادگیری با کمک ویدیو به عنوان نمایش محتوای تکمیلی بیشتر محبوب شده است.

این روند همچنین در شرایط آموزش از راه دور ، که دانشجویان از طریق صفحه رایانه یاد می گیرند ، در حال رونق است. فیلم ها ، به ویژه فیلم های متحرک ، برای غنی سازی درس و قابل فهم مطالب بسیار مفید هستند. نتایج دانش آموزان را بهبود می بخشد و حجم کار معلمان را کاهش می دهد.

فناوری بلاکچین

فناوری توزیع شده لجر ( DLT ) از بلاکچین مزایای بسیاری را برای آموزش و پرورش به ویژه ذخیره اطلاعات به همراه دارد. هر بار که داده های جدید اضافه می شود ، ” بلوک ” دیگری به سیستم اضافه می کند ، بنابراین فضای ذخیره سازی از نظر فنی بی حد و حصر است.

به طور همزمان ، داده ها رمزگذاری می شوند و در چندین کامپیوتر در سیستم توزیع می شوند. این داده ها را غیر متمرکز و شفاف می کند. فناوری Blockchain در دوره های آنلاین گسترده عظیم ( MOOC ) و ePortfolios برای تأیید مهارت و دانش استفاده می شود.

سیستم های DLT به مشکلات احراز هویت ، مقیاس و هزینه آژانس های آموزش الکترونیکی پاسخ خواهند داد. علاوه بر این ، می تواند به متقاضیان دانشجویی کمک کند تا موفقیت های خود را در مرحله کاریابی منتشر کنند.

داده های بزرگ بزرگتر می شوند

برای برآوردن نیازهای فراگیران ، تجربه یادگیری باید شخصی سازی شود و با وجود کوید-19 که باعث رونق گرفتن آموزش آنلاین شده است ، اکنون داده های بزرگتری نسبت به گذشته بوجود آمده است.

طراحان آموزشی اطلاعات مربوط به تجربیات فراگیران را برای شخصی سازی و ارائه دوره در قالب مناسب دارند. برخی از اطلاعاتی که باید جستجو کنید موضوع دوره ، ثبت نام فراگیر ، عملکرد دانش آموز ( زمان در هر دوره ، پایان دوره ، نتیجه آزمون ) و بازخورد زبان آموز ( رتبه بندی ، نظرسنجی ) است.

هوش مصنوعی ( AI )

هوش مصنوعی اکنون ” در دستور کار ” در بازار EdTech ایالات متحده است. مردم پیش بینی کرده اند که تا سال 2021 ، هوش مصنوعی می تواند به روند اصلی تبدیل شود و بیش از 45 درصد رشد کند. پس چرا روند   EdTech در یکی از بزرگترین بازارهای جهان رونق گرفته است؟

اول و مهمترین نکته این است که ، هوش مصنوعی می تواند فعالیتهای اساسی در آموزش را مانند درجه بندی به طور خودکار انجام دهد. اکنون برای معلمان این امکان وجود دارد که نمره سوالات چند گزینه ای و پر از جای خالی را به صورت خودکار تشخیص دهند. بنابراین ، درجه بندی خودکار نوشته های دانشجویان ممکن است خیلی عقب نماند.

علاوه بر این ، هم دانش آموزان و هم مربیان می توانند از هوش مصنوعی بهره مند شوند. به عنوان مثال ، دانش آموزان می توانند از مدرسان هوش مصنوعی کمک بگیرند وقتی که معلمان بیش از حد مشغول مراقبت از همه هستند.

همچنین ، برنامه های مبتنی بر هوش مصنوعی می توانند به فراگیران و مربیان بازخورد مفیدی دهند. به همین دلیل برخی از مدارس از سیستم های هوش مصنوعی برای نظارت بر پیشرفت دانش آموزان و هشدار معلمان در مواردی که مشکلی در عملکرد دانش آموزان وجود دارد استفاده می کنند.

بنابراین خیلی دور از ذهن نیست که هوش مصنوعی یک دستیار قدرتمند برای تدریس در کلاس باشد. در همین حال ، چرا به فراگیران خود کمک نمی کنید تا از طریق آموزش هوش مصنوعی از تجربه آموزشی بیشتر استفاده کنند؟

یادگیری تجزیه و تحلیل

چشم انداز فعلی یادگیری تجزیه و تحلیل ، به ویژه برای آموزش عالی به طرز چشمگیری گسترش یافته است. تجزیه و تحلیل یادگیری به مربیان این امکان را می دهد تا یادگیری دانش آموزان را فقط توسط وب اندازه گیری و گزارش کنند. از این طریق ، درک و بهینه سازی یادگیری برای آنها امکان پذیر است.

وقتی معلمان بینش فرآیندهای یادگیری دانش آموزان را می خوانند ، می توانند دانش و مهارت دانش آموزان خود را بر این اساس بهبود بخشند.

به عنوان مثال ، معلمان می توانند ببینند که دانش آموزان از چه نوع اطلاعاتی ( متن ، تصویر ، اینفوگرافیک یا فیلم ) بیشتر لذت می برند و در درس های بعدی بیشتر از آن استفاده می کنند. همچنین ، معلمان می توانند متوجه شوند که چه دانش به طور موثر ارائه نشده است و دفعه دیگر آنها را برای درک بیشتر افزایش دهند.

علاوه بر این ، یادگیری تجزیه و تحلیل به مربیان کمک می کند بلوک هایی از دانش آموزان را که ممکن است چالش های تحصیلی یا رفتاری داشته باشند ، شناسایی کنند از این رو ، معلمان می توانند روشی را برای کمک به دانش آموزان در دستیابی به توانایی های کامل خود ایجاد کنند.

گیمیفیکیشن

اگر به دنبال راهی برای تبدیل یادگیری به فرایند جذاب و سرگرم کننده هستید ، گیمیفیکیشن مناسب ترین روند فناوری آموزشی است.

هیچ دلیلی وجود ندارد که دانش آموزان درگیر بازی های کلاس نباشند ، دانش آموزان می توانند بیاموزند و تمرین کنند در حالی که به فعالیت های هیجان انگیز بازی می پیوندند و عناصر بازی به ایجاد یک فضای یادگیری خنده دار و مثبت برای زبان آموزان کمک می کند.

پذیرش گیمیفیکیشن در بخش آموزش K-12 بیشترین محبوبیت را دارد و به این دلیل که بچه ها به سرعت درگیر بازی های ویدیویی یا کسب امتیازات بالاتر در یک بازی هستند.

با این حال ، به این معنی نیست که آموزش عالی یا آموزش شرکتی برای بهبود سطح تعامل فراگیران ، به عناصر سرگرم کننده احتیاج ندارند.

یادگیری غوطه وری با VR و AR

از زمان ورود واقعیت مجازی ( VR ) و واقعیت افزوده ( AR ) ، تجربه یادگیری كلاس تغییر چشمگیری داشته است. افزایش تقاضا برای یادگیری تجربی ، توسعه یادگیری با VR و AR را به جلو سوق می دهد.

یادگیری بسیار تعاملی تر از روش های سنتی شده است. در حالی که VR یک واقعیت ساخته شده را فراهم می کند ، AR یک نمای بهبود یافته از یک تصویر واقعی ارائه می دهد.

بنابراین ، آنها به توضیح مفاهیم پیچیده ای کمک می کنند که تصاویر ساده یا حتی آزمایشات عملی آزمایشگاه نمی تواند دانش آموزان را نشان دهد.

 به عنوان مثال : VR زمانی که در یک دوره آموزش پزشکی شرکت می کنید بسیار مفید است چراکه به طور جزئی ،  VR فرصتی را برای دانش آموزان فراهم می کند تا در یک محیط کم خطر، جراحی های واقعی را تجربه کنند.

بخار

برنامه های مبتنی بر STEAM بهبود جدید EdTech نسبت به برنامه های STEM است. این روند جدید EdTech از علوم ، فناوری ، مهندسی ، هنر ( عنصر جدید ) و محتوای ریاضی معنی دار برای حل مشکلات دنیای واقعی از طریق فعالیت های یادگیری عملی و طراحی خلاق استفاده می کند.

در مورد مزایای STEAM ، اولین نکته این است که به دانشجویان کمک می کند تا به طور روزافزونی نسبت به دنیای اطراف خود کنجکاو شوند.

علاوه بر این ، همچنین یک محیط امن برای زبان آموزان برای بیان و تجربه ایده های خود در حالی که خارج از چارچوب فکر می کنند ، ایجاد می کند. راحتی یادگیری عملی همچنین به دانشجویان کمک می کند تا با دیگران همکاری بهتری داشته باشند.

رسانه های اجتماعی در یادگیری

آیا تاکنون فکر کرده اید که شبکه های اجتماعی بخشی از فرایند یادگیری باشد؟ وقتی هر دانشجو ، چه جوان و چه بالغ ، وقت زیادی را در شبکه های اجتماعی می گذراند ، چرا ما آن را به ابزاری قدرتمند برای تقویت یادگیری تبدیل نمی کنیم؟

شبکه های اجتماعی با زیرساخت هایی که برای تعامل افراد ایجاد نموده اند، زیرساختی را برای آموزش به وجود آورده اند.

بسیاری از موسسات آموزشی استفاده از رسانه های اجتماعی را به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط كرده اند كه در آن دانشجویان می توانند به راحتی با دیگران تعامل داشته باشند.

دانش آموزان می توانند مطالب مطالعه را به اشتراک بگذارند ، در یک گروه با دیگران گفتگو کنند یا به راحتی درباره پست شخص دیگری نظر دهند و حتی یک فیلم یادگیری متحرک به اشتراک گذاشته شود.

این سازمان درسهایی را ایجاد می کند که ارزش به اشتراک می گذارند و آنها را در شبکه های دیگر مانند آپارات و یا حتی یوتیوب ارسال می کند که در آن افراد می توانند به راحتی به فیلم های آموزشی دسترسی پیدا کرده و آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارند.

رسانه های اجتماعی اینجا هستند تا بمانند و فرهنگ همکاری و اشتراک را ایجاد کنند و منجر به یک تجربه یادگیری بهتر شوند.

نتیجه گیری

در پایان ، ما می دانیم که وقتی در مورد گرایش های فناوری آموزشی صحبت می کنیم چیزهای زیادی برای هضم وجود دارد. با این حال ، به یاد داشته باشید که فناوری در آموزش نفوذ کرده و کل فرایند آموزش و یادگیری خود را تجدید کرده است.

 به ویژه آموزش الکترونیکی ، ابزاری آموزشی که نه تنها قابلیت دسترسی و راحتی آموزش را افزایش می دهد بلکه باعث تغییر رفتارهای یادگیری و تمایلات فراگیران برای یادگیری می شود.

اما این یک خبر خوب است ، شما نیازی به تنهایی رفتن با این کشتی را ندارید زیرا ما را در کارینوتک پلتفرم های مختلف را در اختیار شما قرار می دهد تا ارزش واقعی یادگیری ، الهام بخشیدن به فراگیران و ایجاد ارتباط بیشتر و تقویت آموزش را به شما ارائه دهیم.

©کلیه حقوق این مطلب ( ده روند برتر فعلی فناوری آموزشی در سال 1400 ) متعلق به رسانه کارینوتک می باشد. هر گونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است.

تماس با ما