بیگ بلو باتن چیست و چه امکاناتی دارد؟

 • بیگ بلو باتن یک نرم افزار متن باز:

شما به صورت کامل به منبع کد های برنامه نویسی برنامه بیگ بلو باتن دسترسی دارید. با استفاده ازمنبع کد، مراحل نصب و انجمن پشتیبان، به راحتی می توانید یک سرور BigBlueButton یا در صورت تمایل 10 سرور را مستقر کنید. برای هر سرور می توانید آن را شخصی سازی، اصلاح و در محصولات و خدمات خود ادغام کنید.

 • سیستم وب کنفرانس:

شما ویژگی های اصلی مورد انتظار از یک سیستم وب کنفرانس تجاری را دریافت می کنید ( اما تحت مجوزمنبع باز ). این ویژگی ها شامل به اشتراک گذاری صدا در زمان صحبت کردن، تصویر در زمان روشن بودن وب کم، ارائه اطلاعات و صفحه نمایش همراه با ابزارهای همکاری مانند تخته سفید، یادداشت های مشترک، نظرسنجی و اتاقهای کار گروهی می باشد. BigBlueButtonامکان ضبط جلسات شما را نیز دارد.

 • یادگیری آنلاین:

بیگ بلو باتن قابلیت این را دارد که ابزاری را در اختیارمعلم قرار دهد تا بتواند مفاهیم آموزشی را به دانشجویان خود ارائه دهد. به عنوان مثال، یک مدرس می تواند برای کمک به دانش آموزانش از تخته سفید چند کاربره BigBlueButton در حل یک مسئله ریاضی دشوار استفاده کند.

BigBlueButton میتواند به تمام سیستم های مدیریت آموزشی یادگیری ( LMS ) از جمله Canvas، Jenzabar،Moodle ، Schoology، Sakai وغیره متصل گردد. این برنامه همچنین قابلیت یادگیری ابزارهای همکاری برای ادغام با سایر سیستم های  LMS مانند Blackboard وD2L پشتیبانی می کند.

آیا می خواهید BigBlueButton را امتحان کنید؟

می توانید با تکمیل مراحل ثبت نام بر روی صفحه اصلی کارینوتک و ایجاد حساب کاربری شخصی برای خود از امکاناتی مانند ایجاد اتاق، برگزاری جلسات، دعوت از دیگران، به اشتراک گذاری مطالب و مدیریت ضبط جلسات بهره مند شوید.

آیا می خواهید سروربیگ بلوباتن خود را راه اندازی کنید؟

اگر سروری دارید که حداقل شرایط را دارد و دارای نام دامنه ای است که به آدرس IP عمومی آن اشاره دارد، می توانید از bbb-install.sh برای نصب آخرین نسخه BigBlueButton استفاده کنید و سرور را با SSL پیکربندی کنید. در کمتر از 15 دقیقه میتوانید به بیگ بلو باتن خود دسترسی داشته باشید.

آیا می خواهید درباره BigBlueButton بیشتر بدانید؟ ادامه مطلب این سایت تمام جزئیات مربوط به نحوه نصب، پیکربندی و سفارشی سازی BigBlueButton را با توجه به نیازهای شما ارائه می دهد. در زیر با مروری کوتاه بر روی نحوه کار BigBlueButton شروع خواهیم کرد.

نمای کلی BigBlueButton

بیگ بلو باتن چیست؟ یک برنامه تحت وب مبتنی بر HTML5 است. برخلاف بسیاری از برنامه های وب کنفرانس، شما نیاز به نصب نرم افزار ندارید و با یک کلیک، BigBlueButton در مرورگر وب شما را اجرا خواهد شد.

بعد از باز شدن پنل مربوطه، برنامه از شما می خواهد که به سیستم صوتی آن بپیوندید. نیاز نیست هیچ پلاگین یا نرم افزاری بر روی سیستم خود نصب کنید. BigBlueButton با استفاده از امکانات داخلی در مرورگرها و سیستم ارتباطی وب در زمان واقعی ( WebRTC ) شرایط اشتراک گذاری صوتی، تصویری و صفحه نمایش را با کیفیت بالا انجام میدهد.

WebRTC

استانداردی است که توسط همه مرورگرهای اصلی، از جملهChrome ،FireFox ،Safari و Safari Mobile پشتیبانی می شود. در رایانه های رومیزی و رایانه های شخصی مرورگر Chrome یا Firefox و برای Chromebook، ما مرورگر داخلی Chrome را توصیه می کنیم.

پشتیبانی از WebRTC در مرورگرها به سرعت در حال رشد است. مایکروسافت ( ژانویه 2020 ) نسخه جدیدی از Microsoft Edge را منتشر کرده که استفاده از موتور Chromium را به عنوان موتور پر قدرت منبع باز Google Chrome تغییر می دهد. این بدان معنی است که به زودی صدها میلیون رایانه ویندوز 10، قادر به اجرای BigBlueButton با یک کلیک هستند.

پشتیبانی موبایل

 BigBlueButton مانند دسکتاپ، برای استفاده از طریق موبایل، رابط کاربری طراحی کرده است که در مرورگر تلفن همراه شما اجرا می شود. در نظر داشته باشید هیچ برنامه موبایلی برای بارگیری یا نصب وجود ندارد.

BigBlueButton در iOS نسخه 12.2+ و Android نسخه 6.0+ قابل اجرا است. برای پیوستن به یک جلسه، روی لینک درون مرورگر یا برنامه تلفن همراه ( مانند Moodle Mobile ) کلیک می کنید و BigBlueButton در ( Safari Mobile ( iOS یا ( Google Chrome ( Android اجرا می شود.

تنها محدودیتی که در سیستم عامل های تلفن همراه وجود دارد این است که مرورگرها از اشتراک صفحه موبایل پشتیبانی نمی کنند ( اگرچه می توانید اشتراک صفحه نمایش کاربر دیگری را مشاهده کنید ).

لازم به تأکید است که برای همان کاربران HTML5 در دستگاه های دسک تاپ، لپ تاپ، Chromebook ،iOS و Android قابل اجرا می باشد. این به ما یک پایگاه کد واحد می دهد تا بتوانیم بدون پایگاه های کد چندگانه، محلی سازی و نوآوری کنیم.

طراحی برای یادگیری آنلاین طراحی

در بالا بیان کردیم که BigBlueButton بسیاری از ویژگی های اصلی خود را گسترش می دهد تا بتواند مدرسین را قادر به جذب دانش آموزان بیشتری کند.

چهار مورد اصلی تعاملی وجود دارد :

 1. تدریس خصوصی / ساعت کاری مجازی
 2. درآمدزایی از کلاس
 3. همکاری گروهی
 4. کلاسهای آنلاین کامل

اگر یک آموزگار هستید، BigBlueButton به شما کمک می کند دانش آموزان را با این موارد درگیر کنید:

 1. تخته سفید چند کاربره
 2. اتاق های کار گروهی
 3. چت (عمومی و خصوصی)
 4. نظرسنجی
 5. یادداشت های مشترک
 6. شکلک ها

نتیجه گیری

ما فکر می کنیم تعامل فعالیتی است که، باعث می شود کاربر درمورد مطالبی که مدرس سعی در آموزش آن به او دارد اظهار نظر کند ( مانند پاسخ به یک نظرسنجی )، مشارکت کند ( مانند استفاده از تخته سفید چند کاربره )، درخواست دهد ( مانند اتاقهای کار گروهی )، یا سوال کند ( مانند استفاده از چت عمومی ). در واقع هرچه دانش آموزان بیشتر درگیر شوند، بیشتر فکر میکنند و یاد میگیرند.

البته، در حال حاضر همه این ویژگی ها در یک جلسه کاری، گفتگوی ویدیویی یا کنفرانس صوتی مفید وجود دارد. اما همه اینها  وقتیکه آموزش کاربران به صورت آنلاین است بسیار مفید واقع می شوند. برای پشتیبانی از کاربران با نیازهای قابل دستیابی، BigBlueButton دارای گواهینامه WCAG 2.0 AA ( به استثنای برخی موارد ) است.

 

©کلیه حقوق این مطلب ( بیگ بلو باتن چیست و چه امکاناتی دارد؟ ) متعلق به رسانه کارینوتک می باشد. هر گونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است.